HOW IT WORKS



You choose and purchase a juice kit from our large selection (typically $85-65 depending on the type). You use our facilities, equipment, and supplies, and we teach you the fundamentals of making wine.



You will learn hands-on by doing it yourself. You will not only learn what to do, but also why you do it. This will provide you with the base knowledge to make wine at home.



The process takes 3 or 4 visits over a 4 to 6-week period. You do all the work of starting, racking, stabilizing, and bottling your own wine. And we schedule visits around your schedule.

You will leave with about 30 bottles of wine

(and the bragging rights that you made it all yourself!)

sr

 

WHAT’S INCLUDED

The cost of this is $75 per person (two person minimum per batch of wine). This includes one on one lessons with our winemaker, miscellaneous chemicals, corks, and PVC cappers.

You can recycle your used bottles or purchase empty bottles from us.

COST $75 per person

GET IN TOUCH

Questions? Comments? Having a wine emergency? Drop us a line, we would love to help!

Contact Us